Otomobil Satışları Avrupa’da Azalırken Türkiye’de Artış Gösterdi

0
53
Otomobil Satışları Avrupa'da Azalırken Türkiye'de Artış Gösterdi

Türkiye, bu yılın ocakve mayıs döneminde, 2019’un aynı dönemine göre Avrupa’da otomobil satışlarını artıran tek ülke olmaya laik gösterirken, satış sıralamasında 24 Avrupa ülkesini geride bırakarak satışlarını artış göstermek de bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sektör olumsuz etkilere maruz kalırken özellikle otomotiv, en fazla etkilenen sektörlerin ön planda yer alıuyor. Salgının olumsuz etkileri küresel olarak otomotiv üretimi ve satışlarına tetikledi.  Pandemi, otomobil satışlarında Avrupa’da büyük kayıplar yaşanmasına sebep olurken  Türkiye de otomotiv pazarı da salgından olumsuz olarak etkilendi. Fakat virüsün Avrupa’ya karşılaştırdığımızda Türkiye’de daha geç görülmesi ve virüsün kontrol edilmesinin ardından otomotiv satışlarında Türkiye’nin daha güçlü ticaret açısından hareketlilik sağlandı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verileriyle hazırlanan Avrupa otomobil pazar değerlendirme raporundan alınan bilgiler doğrultusunda Avrupa Birliği (AB-26) ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri ile İngiltere’nin de yer edindiği pazar toplamına göre, ilk beş ayda tüm Avrupa pazarları daralma gösterdi.

Avrupa otomobil pazarında bu yılın ocak ve mayıs döneminde satışlar azalmasına sebep olurken buna rağmen  yalnızca Türkiye’de satışların artması dikkatleri topladı. İlk 5 aylık dönemde Türkiye otomobil pazarında, geçen yılın aynı dönemine göre satışlarda yüzde 21,7’lik artış gösterildi. Bu dönemde Türkiye, 146 bin 528 adet ile Avrupa otomobil satışları sıralamasında 7’nci ülke konumuna yükseliş göstererek 24 Avrupa ülkesini geride bırakarak satış patlamalarını ard arda yaşattı.  Bu yılın mayıs ayı ile geçen yılın mayıs ayı kıyaslama yapıldığında  ise Türkiye otomobil pazarı yüzde 7,6 gerilemesine tanık olarak, bu Avrupa’daki en düşük oran sağlamış oldu. Mayıs ayında 25 bin 73 otomobil satılan Türkiye, bu sonuçla ise Avrupa otomobil pazarında 6’ncı sırada yer aldı.

EtiketlerOtomobil

Yorum Yap