Kripto Para Düzenlemesine SEC Üyesinden Tepki Geldi

0
19

Son birkaç gündür gündemi meşgul eden kripto para düzenlemeleri, stablecoin alanına kadar Defi alanında yakından takip ediliyor. Bir dizi doğrulanmış haber, kripto para borsalarına ve stablecoin üreticilerinde uygulanan önlemlerde bir artış olacağına işaret gösteriyor.

Kripto para düzenlemesi tartışmaları ilk olarak Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un iddiası ile ele alınarak başladı. CEO, geçen hafta paylaştığı bir tweette, Amerikan hükümetinin özellik olarak cüzdanları düzenleme alanında girişeceğinden endişe duyduğunu ifade etmişti. Daha sonrasında ABD Hazine bakanlığı, G7 ülkeleri ile kripto para düzenlemesi hakkında görüşme içerisinde olduğunu ve görüşmeden güçlü bir destek çıktığını ifade etti. Tüm bunların hepsi ise, Facebook’un stablecoin projesi Diem’i Ocak 2021 tarihi itibariyle piyasaya sürülebileceğini açıklamasından sonra başladı.

Bazıları ise bu tepkinin çok ileri gidebileceğini öne sürerken yani inovasyonu engelleyebileceğinden korku salıyor.. Bir SEC komisyon üyesi geçenlerde DeFi ve kripto üzerine yaptığı bir konuşmada, bu alanın ve kullanıcılarının bu tür düzenlemelerden zarar görebileceğini ifade etti.

ABD Kişisel Özgürlük İlkelerini Benimsemeyi Öğrenme Konusunda Dikkatli Olmalı

SEC üyesi Hester Peirce, ABD’nin yeniliği teşvik etmek ve haklarından mahrum olanlara fırsatlar sağlayıp elde etmek için  kripto paraların desteklediği kişisel özgürlük ilkelerini benimsemeyi öğrenmesi gerektiğini ifade etti:

“Bu teknoloji, eski finansal sistemin dışında ve şimdi yaygınlaştıkça onu destekleyen kişisel özgürlük ilkelerini kucaklamanın bir yolunu bulmalıyız. Ancak bunun yerine, teknolojinin özgürlüğü artıran özelliklerini düzenleyerek bunun ağırlığı altında kalırsak, yeni teknolojinin gücünü geleneksel finansal sisteme sınırlı erişimi olan, coğrafi konum, sosyal konum veya baskıcı bir hükümete boyun eğen gibi özerkliği kısıtlanan insanlara fırsatlar sunmak için kullanamayız.”

 

EtiketlerSEC

Yorum Yap