Google’ın Çökmesi “Merkeziyetsizlik” Tartışmalarını Gündeme Çığ Gibi Düştü

0
29

Bundan birkaç gün önce sürekli kullandığımız platformlarda kesinti oldu.. Google, Gmail, YouTube kesintiler yaşarken, merkezi olmayan bir çözümün zamanının gelip gelmediği olarak gündeme damga vurdu.

Yeni bir gün yeni bir kesinti daha. Google’ın dün yaşanan son hizmet kesintisinin çoğu kişi üzerindeki etkisi üzerinde olumsuzluklar yaşandı. On binlerce kullanıcı, e-postalarına erişmek bir yana, YouTube’da video açıp izleme yapamadı ve takvimlerine bakamaz oldu. Google App Engine, 2020’de 45 dakikadan yaklaşık iki saate kadar değişen kesintilerle birkaç kesinti daha oldu. Aslında mevcut kesinti, kullanıcıların bu şekilde zarar gördüğü dokuzuncu olarak yaşandı.

İnternet hizmetleri, sunucu hataları ve yanlış kurulmuş bakım üniteleri gibi çeşitli nedenlerle zaman zaman başarısızlıklara neden oldu. Google’ın en son büyük kesintisi, Kasım 2020’de birkaç Google Apps uygulamasının bir saatten fazla kapalı kaldığı sırada gerçeklik sağlandı. Bu tür olayların ışığında Google’ın geleceği hakkında spekülasyon yapmak ilginç söz konusu ve Aslında, paranın geleceği bile merkeziyetsiz göründüğü için merkezi olmayan dosya depolama olasılığını göz ardı etmek cahilce gibi oluyor.

Google gibi ekosistem barındırıcısında merkeziyetsizlik fikri yeni olmadığı kesin gözle bakılıyor. Aslında, merkezi olmayan Google’a yeterince yakın bir şey Blockscan ve Presearch biçiminde zaten olasılık olarak mevcut.

Filecoin İhtiyacı Gideriyor mu?

Bununla beraber Filecoin de verileri depolamak için merkezi olmayan ve sağlam bir temel oluşturma vizyonuna liderlik ediyor. Filecoin, merkeziyetsiz yapısından dolayı “bulut depolama için Airbnb” olarak da barındırılıyor. Brave Browser kadar popülerlik yaşamasa da, Filecoin, proje bir ICO ve girişim fonu çabaları aracılığıyla 258 milyon dolar topladığında 2017’de ana akım medyanın dikkatini göze almıştı.

Filecoin, piyasaya sürüldükten bir kaç ay sonra merkezi olmayan ve hükümet tarafından kontrol altına alınamayan bir dosya depolama ağından beklenenleri vazife olarak tamamladı. FileCoin ağı 1 EiB’yi (exbibyte) veya 1.1 milyon TB’yi (terabayt) aştığından beri neredeyse her ay Google’ı vuran kesintiler de göz önünde olunca FileCoin’in bariz bir ihtiyacı karşıladığı açık veriler olarak sundu. Bunu entegre etmek için, FileCoin, başlatıldıktan sonraki bir ay içinde Wikipedia’nın ancak 4500 kopyasını saklayabildi. Bu, 600.000 yıldan fazla video görüşmesi veya 250 milyondan fazla HD filme eş değer oluyor.

Filecoin, Web 3.0’ı devralacak tek proje yer almasa da, Google için merkeziyetsizlik yakında bir mecburi ve gereklilik haline gelebilir.  Filecoin olsun ya da olmasın, merkeziyetsizlik gelecekteki iş yerlerinin ve internetin önemli bir ihtiyacını giderecek.

Yorum Yap