Emekliye Zam Kapıda! Ek Ödemelerde Yükseliş Yaşanacak!

0
52
Emekliye Zam Kapıda! Ek Ödemelerde Yükseliş Yaşanacak!

Emekliler tarafından Temmuz ayında zam bekleniyor. Merkez Bankası, haziran enflasyonunu yüzde 0,50 olarak tahmin sergiledi. Bu beklentiler doğruluk payını gösterirse emekliye 5,09 zam alacak. Buna göre SSK ve Bağkur emeklisi olan vatandaşların maaşına 320 liraya varan bir zam uygulanacak.Ek ödeme dahil en düşük esnaf emeklisi aylığı bin 784 liradan bin 874 liraya yükselme olacak. 2000’den önce emekli olan vatandaşlar SSK’lılarda en düşük aylık ise 2 bin 111 liradan 2 bin 219 liraya varacak. En yüksek aylık ise ek ödeme dahil 6 bin 270 liradan 6 bin 590 liraya çıkış sağlayacak.

Temmuz zammını bekleyen emekliler için bir diğer önemli faktörler arasında ikramiye, promosyon, ek ödeme zammı, aile yardımı ve intibak beklentileri. Ramazan Bayramı ikramiyesini erken alan emeklilerin 650 bininin aylık ödemesi bin 500 liraya yükseltilirken, kazanımlar devam ediyor.

  • Emeklilerin gelirini artıracak, bütçesini rahata kavuşturacak bazı talepleri  barındırıyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanlar Kurulu’nun, emekliler için 7 talebi gündeme aldı.
  • Banka promosyonlarına bir artış daha yapılsın ifadesini verdi. Promosyon için bir komisyon kurulsun ve bütün taraflar masada beraber olsun.
  • Aylıklara yüzdeli zamlar yerine seyyanen zamlar yapılması rica edilsin.
  • Ek ödeme oranları maaşın yüzde 4-5’inden yüzde 9-10’una yükseliş göstersin.
  • 2000 sonrasında emekli olanlar için de intibak düzenleme raporu sunulsun.
  • Bayram ikramiyeleri günün koşullarına göre yeniden güncellensin ve ardından da her yıl ‘yeniden değerleme ölçütüne’ ya da ‘enflasyona’ endeksleme yapılsın.
  • Aile yardımı, çalışanlara yapıldığı gibi emekli vatandaşlara da  yapılsın.
  • Emeklilerden sağlıkta katkı payı talebi alınmasın

Böylelikle  geçtiğimiz hafta Kabine Toplantısı sonra ulusa seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamaları esnasında önemli müjde haberleri veren Cumhurbaşkanı Erdoğan; ‘Tamamlayıcı emeklilik sistemi 2022’de yürürlüğe devreye sokacağız’ ifadesinde bulundu. Bunun üzerine pek çok kişi Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) hakkında araştırmaları ele aldı. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile çifte maaşın önünün açılacağı ifade ediyor. Eylemlere göre  işçiden sembolik bir prim kesintisi alınacak olan TES’e en büyük katkıyı devlet ele alacak Sisteme işverenin de makul oranda katkı elde edecek.

Yorum Yap