Apple Intel İşlemcilere Veda Ediyor

0
45
Apple Intel İşlemcilere Veda Ediyor

Apple, üretime geçireceği yeni işlemcisi ile Intel işlemcilerle yollarını ayırıyor. Şirket yeni işlemcisi olan Apple Silicon’u yeni nesil Mac ve MacBook cihazlarıyla birlikte kullanacağını, bununla birlikte çokça sorunlar yaşadığı ve şikayette bulunduğu Intel işlemcilerle çalışmayacağını duyurdu. Apple yöneticileri bu kararı açıklarken Apple Silicon’un onlar için dönüm noktası olacağını savundu.

Apple Silicon Nedir?

Apple Silicon, Apple  şirketinin  yeni tanıtımını yapacağı Mac ve MacBook’lar için tasarladığı işletim sistemidir. Bu planlarından WWDC etkinliğinde bahseden Apple, aynı zamanda IOS 14 VE iPadOS 14 gibi yenilikleri kullanıcılarına iletti. Etkinliğe damga vuran açıklama ise Apple Silicon oldu.

Apple mühendislerinin geliştirdiği Apple Silicon, Mac’lerin gücünü arttırmakla birlikte elektrik tüketimini düşürmek ve özel teknolojileriyle kendi uygulamalarını oluşturmak adına büyük bir adım. Oluşturduğu kendi uygulamalarını  Xcode sayesinde kaynak kodları düşünülenden daha kısa bir şekilde Mac bilgisayarlarına aktarabilecek. Adobe uygulamaları ise sisteme uygun hale getirildi ve bu konu özellikle sanatçılar tarafından sıkça kullanılan Mac’in daha gelişmiş boyuta ulaşmasını sağladı. Performans konusunda küçük bir kanıtlama yapan Apple, 5GB büyüklüğünde olan Photoshop PSD dosyasını hızlı ve basit bir şekilde düzenleyebildiğini de gösterdi.

Apple Silicon, Apple’ın merkezi olan yan ürünlerin (iPad, HomePad, Apple TV vs) temeli olarak kurulumu hayata geçirilmiş bir işlemcidir. Tanıtımda sahnede olan Tim Cook, Apple Silicon ile donanım ve yazılımın en üst segmente ulaşacağını ve geçiş sürecini çok kısa sürede geride bırakacağını dile getirdi.

Tim Cook, Apple Silicon işlemcisine sahip ilk Mac modelinin 2020’nin sonlarında ve diğer çıkacak modellerin ise önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Apple Silicon’a sahip olacağını belirtti.

Yorum Yap