Android 11’in 4. Geliştirici Önizleme Sürümüyle Birlikte Gelen Tüm Özellikler

0
89
Android 11’in 4. Geliştirici Önizleme Sürümüyle Birlikte Gelen Tüm Özellikler

Google, geçtiğimiz günlerde Android 11 işletim sisteminin 4. Geliştirici önizleme sürümünü yayınladı. Peki bu yeni gelen sürümle neler değişti?

ABD’li yazılım devi olan Google, Android işletim sisteminin yeni sürümü Android 11’i geliştirme çalışmalarına devam etmektedir. Şubat ayının ilk geliştirici önizleme sürümünü yayınlayan şirket, şimdi 4. Geliştirici önizleme sürümünü yayınlamıştır. 

Normal şartlar altında Google I/O’ da Android 11 Betasını yayınlamayı planlayan Google, koronavirüs sebebiyle planları etkilenen büyük şirketler arasında yer aldı. Böylece, Android 11 Betanın görücüye çıkacağı tarih 3 Haziran 2020’ de güncellendi. Bu sürümle gelen özellikler nelerdir? 

Son kullanılan uygulamalar penceresinde Seç tuşu

Bu yapılan son kullanılan uygulamalar penceresine Ekran Görüntüsü ve Paylaş tuşları eklenmişti. 4. Sürümü ile birlikte ise Seç adında bir tuş daha eklendi. Bu tuş sayesinde kullanıcılar; en son kullanmış oldukları uygumlalar penceresindeki uygulamalarda bulunan yazı ya da görselleri ön plana çıkarabilecek.

Pixel Temalarında Altıgen ve Çiçek Şeklinde İkonlar

Pixel 4 akıllı telefonu ile birlikte Pixel Temaları uygulamasını da yayınlayan Google, bu uygulama içerisine yeni son sürüm ile birlikte ikon çeşitliliğini getirdi. Bu sürüm ile birlikte uygulamaya altıgen ve çiçek şeklinde ikonlar ilave edildi.

Kablosuz hata ayıklama, ayarlarda görünebilecek

Android 11 ile gelecek olan kablosuz hata ayıklama, yeni güncelleme ile daha da kullanışlı bir özellik kazandı. Artık geliştiriciler, kablosuz hata ayıklamayı açmak için çok fazla uğraşmadan araç çubuğundan bunu kolayca gerçekleştirebilirler.

Bildirim sayısı önizlemede görünecek

Aynı konuşmadan birden fazla gelen bildiriminiz var ise artık bildirimin yanında kaç mesaj olduğunu da göreceksiniz. Mesela Whatsapp’ta bir kişi size aynı anda 5 mesaj göndermişse, bildirimin önizlemesinin sağ kısmında 5 sayısını görebileceksiniz.

Zamanlama ayarları için hazırlık

Bu yeni sürüm ile birlikte geliştirici önizlemesinde Pixel akıllı telefon kullanıcılarını Ayarlar yerinde Zamanlar adında bir sekme karşıladı. Bu sekmede kullanıcılar için Rahatsız etmeyin ve Karanlık mod gibi ayar düzenlemeleri bulunmaktadır.

Yorum Yap